ECK-A3F391KBP
Mfr.Part #
ECK-A3F391KBP
Description
CAP CER 390PF 3KV Y5P RADIAL
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
9mm
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
HTS Code :
Size Code :
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Voltage - Rated DC :
3kV
Series :
KBP
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Pitch :
7.5mm
Lead Length :
20mm
Capacitance :
390pF
Surface Mount :
No
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height :
9mm
Bulk
Width :
6mm
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
ECK-A3F391KBP
Panasonic ECK-A3F391KBP
KBP 390pF Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.354Dia 9.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
ECK-A3F391KBP Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.354Dia 9.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is Y5P B.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 3kV.
ECK-A3F391KBP Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm
with Y5P B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV