ECK-A3D561KBP
Mfr.Part #
ECK-A3D561KBP
Description
CAP CER 560PF 2KV Y5P RADIAL
Radial, Disc
Width :
5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Wire
Lead Free :
Lead Free
Height :
8mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Dielectric Material :
Tolerance :
±10%
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Length :
20mm
Capacitance :
560pF
Bulk
Lead/Base Style :
CERAMIC CAPACITOR
Size Code :
Diameter :
8mm
Terminal Pitch :
7.5mm
Mount :
Not Applicable
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Datasheets
ECK-A3D561KBP
Panasonic ECK-A3D561KBP
KBP 560pF Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.315Dia 8.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
ECK-A3D561KBP Overview
This device's program size/dimension is 0.315Dia 8.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 2kV can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
ECK-A3D561KBP Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm
with Y5P B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV