ECJ-ZEB1C222K
Mfr.Part #
ECJ-ZEB1C222K
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
CAP CER 2200PF 16V X7R 0201
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
16V
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance :
2200pF
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Temperature Coefficient :
X7R
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
300μm
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Width :
0.3mm
EAR99
Thickness :
330.2μm
Published :
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
0.6mm
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
ECJ
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Mount :
Surface Mount
Datasheets
ECJ-ZEB1C222K
Panasonic ECJ-ZEB1C222K
ECJ 2200pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
ECJ-ZEB1C222K Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 16V, it can operate.
ECJ-ZEB1C222K Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V