ECJ-0EB1A683K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECJ-0EB1A683K
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.068UF 10V X5R 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
ECJ
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Multilayer :
yes
Capacitance :
0.068μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Depth :
500μm
Tolerance :
±10%
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
0.5mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
558.8μm
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated DC :
10V
Temperature Characteristics Code :
X5R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X5R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~85°C
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Length :
1mm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
ECCN Code :
EAR99
Height :
0.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Published :
Datasheets
ECJ-0EB1A683K
Panasonic ECJ-0EB1A683K
ECJ 0.068μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
ECJ-0EB1A683K Overview
Ceramic capacitor is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X5R.A voltage of 10V is required to operate this capacitor.
ECJ-0EB1A683K Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V