ECJ-0EB1C103K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECJ-0EB1C103K
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
10000pF
Thickness :
558.8μm
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Published :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±10%
Series :
ECJ
Reach Compliance Code :
Unknown
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
16V
Depth :
500μm
Datasheets
ECJ-0EB1C103K
Panasonic ECJ-0EB1C103K
ECJ 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
ECJ-0EB1C103K Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 16V.
ECJ-0EB1C103K Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V