ECJ-MFF1A106Z
Mfr.Part #
ECJ-MFF1A106Z
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP CER 10UF 10V Y5V 1206
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated :
10V
Length :
3.2mm
Dielectric Material :
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Width :
1.6mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
1.6mm
Series :
ECJ
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.049 1.25mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Capacitance :
10μF
Temperature Coefficient :
Y5V F
Published :
Surface Mount :
yes
Tolerance :
-20% +80%
Datasheets
ECJ-MFF1A106Z
Panasonic ECJ-MFF1A106Z
ECJ 10μF 10V Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
ECJ-MFF1A106Z Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with Y5V F being the highest temperature coefficient.
ECJ-MFF1A106Z Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm