ECJ-HVB0J475K
Mfr.Part #
ECJ-HVB0J475K
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 1206
ECJ
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
ECCN Code :
EAR99
Height :
850μm
Thickness :
939.8μm
Unknown
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
4.7μF
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated DC :
6.3V
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Tolerance :
±10%
Datasheets
ECJ-HVB0J475K
Panasonic ECJ-HVB0J475K
ECJ 4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
ECJ-HVB0J475K Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X5R.Ceramic capacitor runs on voltage of 6.3V - Rated DC.
ECJ-HVB0J475K Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V