ECJ-HVB0J226M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECJ-HVB0J226M
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 22UF 6.3V X5R 1206
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Ceramic Capacitors
Depth :
1.6mm
Thickness :
939.8μm
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
X5R
Published :
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
3.2mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Capacitance :
22µF
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
6.3V
Series :
ECJ
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height :
0.85mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Temperature Coefficient :
X5R
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Datasheets
ECJ-HVB0J226M
Panasonic ECJ-HVB0J226M
ECJ 22μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
ECJ-HVB0J226M Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 6.3V can be used for operation.
ECJ-HVB0J226M Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V