ECJ-GVB1C475M
Mfr.Part #
ECJ-GVB1C475M
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0805
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
16V
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness :
939.8μm
RoHS Compliant
Width :
1.2446mm
Voltage - Rated DC :
16V
Temperature Coefficient :
X5R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
85°C
Case Code (Imperial) :
Height :
850μm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Length :
2.0066mm
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
4.7μF
Datasheets
ECJ-GVB1C475M
Panasonic ECJ-GVB1C475M
ECJ 4.7μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
ECJ-GVB1C475M Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X5R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 16V allows it to function.
ECJ-GVB1C475M Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V