ECJ-GVB0J106M
Mfr.Part #
ECJ-GVB0J106M
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0805
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Length :
2mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Voltage - Rated DC :
6.3V
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Capacitance :
10μF
Thickness :
939.8μm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
X5R
ECJ
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
X5R
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
0.85mm
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Width :
1.25mm