ECJ-4YB1C476M
Mfr.Part #
ECJ-4YB1C476M
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
CAP CER 47UF 16V X5R 1210
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
X5R
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Composition :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
15.989131mg
Length :
3.2mm
Dielectric :
X7R
Series :
ECJ
Thickness :
2.4892mm
Depth :
2.5mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
47μF
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
X5R
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
16V
Published :
Tolerance :
±20%
Multilayer :
yes
Datasheets
ECJ-4YB1C476M
Panasonic ECJ-4YB1C476M
ECJ 47μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
ECJ-4YB1C476M Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X5R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 16V.
ECJ-4YB1C476M Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V