ECJ-4YB0J107M
Mfr.Part #
ECJ-4YB0J107M
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
CAP CER 100UF 6.3V X5R 1210
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
6.3V
Published :
Lead Free :
Lead Free
Thickness :
2.4892mm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Composition :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Depth :
2.5mm
Weight :
15.989131mg
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
X5R
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
3.2mm
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
100μF
Datasheets
ECJ-4YB0J107M
Panasonic ECJ-4YB0J107M
ECJ 100μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
ECJ-4YB0J107M Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X5R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 6.3V Volts DC - Rated DC.
ECJ-4YB0J107M Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V