ECJ-3YB1E474K
Mfr.Part #
ECJ-3YB1E474K
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1206
Published :
HTS Code :
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Surface Mount :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
Temperature Characteristics Code :
X7R
Surface Mount, MLCC
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
25V
Number of Terminations :
2
Height :
1.15mm
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
0.47µF
Width :
1.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
3.2mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
ECJ-3YB1E474K
Panasonic ECJ-3YB1E474K
ECJ 0.47μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
ECJ-3YB1E474K Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
ECJ-3YB1E474K Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm