ECJ-3YB1E106K
Mfr.Part #
ECJ-3YB1E106K
Description
CAP CER 10UF 25V X5R 1206
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±10%
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Published :
Capacitance :
10μF
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Surface Mount, MLCC
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
25V
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Depth :
1.6mm
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness :
1.8034mm
Datasheets
ECJ-3YB1E106K
Panasonic ECJ-3YB1E106K
ECJ 10μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
ECJ-3YB1E106K Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X5R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.
ECJ-3YB1E106K Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V