ECJ-3VC1H562J
Mfr.Part #
ECJ-3VC1H562J
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP CER 5600PF 50V C0G/NP0 1206
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Capacitance :
5600pF
Series :
ECJ
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Datasheets
ECJ-3VC1H562J
Panasonic ECJ-3VC1H562J
ECJ 5600pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
ECJ-3VC1H562J Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.
ECJ-3VC1H562J Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm