ECJ-3VC1H392J
Mfr.Part #
ECJ-3VC1H392J
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP CER 3900PF 50V C0G/NP0 1206
Capacitance :
3900pF
Tolerance :
±5%
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Depth :
1.6mm
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
C0G NP0
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Case Code (Imperial) :
Dielectric :
C0H
Case Code (Metric) :
Thickness :
711.2μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Datasheets
ECJ-3VC1H392J
Panasonic ECJ-3VC1H392J
ECJ 3900pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
ECJ-3VC1H392J Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
ECJ-3VC1H392J Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V