ECJ-2YB1H104K
Mfr.Part #
ECJ-2YB1H104K
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
2mm
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
1.6mm
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.1μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.049 1.25mm
Case Code (Imperial) :
Depth :
1.25mm
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
Voltage :
50V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness :
1.2446mm
Datasheets
ECJ-2YB1H104K
Introducing Ceramic Capacitors Panasonic ECJ-2YB1H104K from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:2, Package / Case:0805 (2012 Metric), Voltage:50V, ECJ-2YB1H104K pinout, ECJ-2YB1H104K datasheet PDF, ECJ-2YB1H104K amp .Beyond Ceramic Capacitors Panasonic ECJ-2YB1H104K ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic ECJ-2YB1H104K
ECJ 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
ECJ-2YB1H104K Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
ECJ-2YB1H104K Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V