ECJ-2VC1H820J
Mfr.Part #
ECJ-2VC1H820J
Description
CAP CER 82PF 50V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Depth :
1.25mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness :
711.2μm
Capacitance :
82pF
Reach Compliance Code :
Unknown
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
ECJ
Dielectric :
C0G
RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Published :
Mount :
Surface Mount
Datasheets
ECJ-2VC1H820J
Panasonic ECJ-2VC1H820J
ECJ 82pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
ECJ-2VC1H820J Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
ECJ-2VC1H820J Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V