ECJ-2VC1H271J
Mfr.Part #
ECJ-2VC1H271J
Description
CAP CER 270PF 50V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height :
600μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Compliant
Lead Free :
Lead Free
Published :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Dielectric :
C0G
Case Code (Metric) :
Capacitance :
270pF
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Thickness :
711.2μm
Depth :
1.25mm
Series :
ECJ
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Datasheets
ECJ-2VC1H271J
Panasonic ECJ-2VC1H271J
ECJ 270pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
ECJ-2VC1H271J Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
ECJ-2VC1H271J Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V