ECJ-2VC1H150J
Mfr.Part #
ECJ-2VC1H150J
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 15PF 50V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Width :
1.2446mm
Depth :
1.25mm
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Thickness :
711.2μm
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
2.0066mm
Height :
0m
Mount :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated DC :
50V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
15pF
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
ECJ-2VC1H150J
Panasonic ECJ-2VC1H150J
ECJ 15pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
ECJ-2VC1H150J Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
ECJ-2VC1H150J Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V