ECJ-2FB1A335K
Mfr.Part #
ECJ-2FB1A335K
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 3.3UF 10V X5R 0805
Ceramic Capacitors
Weight :
5.499807mg
Multilayer :
yes
Depth :
1.25mm
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Lead Free
Composition :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.055 1.40mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Reach Compliance Code :
Unknown
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
Thickness :
1.397mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Voltage - Rated DC :
10V
Temperature Coefficient :
X5R
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
3.3μF
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height :
1.25mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
HTS Code :
Published :
Datasheets
ECJ-2FB1A335K
Panasonic ECJ-2FB1A335K
ECJ 3.3μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
ECJ-2FB1A335K Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 10V, it can operate.
ECJ-2FB1A335K Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V