ECJ-2FB0J475K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECJ-2FB0J475K
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
6.3V
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.055 1.40mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
ECJ
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
X5R
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Published :
HTS Code :
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
4.7μF
Datasheets
ECJ-2FB0J475K
Panasonic ECJ-2FB0J475K
ECJ 4.7μF 6.3V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
ECJ-2FB0J475K Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X5R.
ECJ-2FB0J475K Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm