ECJ-1VF1H473Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECJ-1VF1H473Z
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 50V Y5V 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-30°C~85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
Y5V F
Published :
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
800μm
Tolerance :
-20% +80%
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
Y5V
Thickness :
889μm
Series :
ECJ
Capacitance :
0.047µF
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
ECJ-1VF1H473Z
Panasonic ECJ-1VF1H473Z
ECJ 0.047μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -30°C~85°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
ECJ-1VF1H473Z Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is Y5V F.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
ECJ-1VF1H473Z Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V