ECJ-1VBFJ475K
Mfr.Part #
ECJ-1VBFJ475K
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603
Ceramic Capacitors
Depth :
800μm
Published :
Dielectric :
X5R
Voltage - Rated DC :
6.3V
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
1.6002mm
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
85°C
Temperature Coefficient :
X5R
Width :
787.4μm
Voltage - Rated :
6.3V
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Thickness :
889μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitance :
4.7μF
Tolerance :
±10%
Datasheets
ECJ-1VBFJ475K
Panasonic ECJ-1VBFJ475K
ECJ 4.7μF 6.3V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
ECJ-1VBFJ475K Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X5R.A voltage of 6.3V is required to operate this capacitor.
ECJ-1VBFJ475K Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V