EBC60HETS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EBC60HETS
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 60POS 0.100
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Edgeboard Connectors
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Mounting Type :
Through Hole
Flange Feature :
Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125 (3.18mm) Dia
Length - Termination :
0.2 inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Option 1 :
LOCKING
Number of Conductors :
ONE
Reference Standard :
UL
Contact Type :
Cantilever
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material - Insulation :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Gender :
FEMALE
Packaging :
Tray
Body Length or Diameter :
6.875 inch
Body Breadth :
0.4 inch
Termination :
Solder
Total Number of Contacts :
120
Contact Material :
Phosphor Bronze
Factory Lead Time :
3 Weeks
Rated Current (Signal) :
3A
Contact Finish :
Gold
Number of Rows :
1
Connector Type :
CARD EDGE CONNECTOR
Pitch :
0.100 2.54mm