E91F421VNT122MC65T
Mfr.Part #
E91F421VNT122MC65T
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 420V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
420V
Lead Spacing :
0.984 25.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
6.578A @ 100kHz
Ripple Current :
4.6A
Capacitance :
1200μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
86mOhm @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
24.9936mm
Series :
U91F
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
2.657 67.50mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
4.6A @ 120Hz
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
1.969Dia 50.00mm
Life (Hours) :
5000 hours
U91F 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.6A 1.969Dia 50.00mm -25°C~105°C Polar 24.9936mm Radial, Can - Snap-In - 5 Lead