DZ23C7V5-E3-18
Mfr.Part #
DZ23C7V5-E3-18
Description
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOT23
Weight :
8.788352mg
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage Tol-Max :
5%
Max Power Dissipation :
300mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 5V
Reference Voltage :
7.5V
Working Test Current :
5mA
Zener Voltage :
7.5V
Impedance-Max :
7Ohm
Tolerance :
±5%
Impedance :
7Ohm
Power Dissipation :
300mW
Voltage Tolerance :
5%
Datasheets
DZ23C7V5-E3-18
Vishay DZ23C7V5-E3-18
1 Pair Common Cathode ZENER DIODE ±5% 7.5V 7Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
DZ23C7V5-E3-18 Overview
With this device, you can reverse voltages up to 5%.A circuit's impedance is determined by the combination of resistance and reactance, and the impedance of this device is 7Ohm ohm.Currently, this part has 5mA working test voltage supplied.This part has a ±5% tolerance with respect to tolerances.A zener current of 7.5V is estimated for the device.As a result of the combination of resistance and reactance in a circuit, this device has an impedance of 7Ohm ohm.Voltage tolerance for this part is 5%.
DZ23C7V5-E3-18 Features
7Ohm ohm
5mA working test voltage
±5% tolerance
5% voltage tolerance