DZ23B24-E3-08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DZ23B24-E3-08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 24V 300MW SOT23
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Supplier Device Package :
SOT-23
Power - Max :
300mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
Automotive, AEC-Q101
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 18V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
24V
Max Operating Temperature :
150°C
Power Dissipation :
300mW
Max Power Dissipation :
300mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Zener Voltage :
24V
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±2%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Impedance-Max :
80Ohms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Configuration :
1 Pair Common Cathode
Element Configuration :
Common Cathode
Weight :
8.788352mg
Voltage Tolerance :
5%
Mounting Type :
Surface Mount
Impedance :
80Ohm
Datasheets
DZ23B24-E3-08
Vishay DZ23B24-E3-08
1 Pair Common Cathode ±2% 80Ohms 300mW Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
DZ23B24-E3-08 Overview
An impedance is the opposition to alternating current that is created by the combined effect of resistance and reactance in a circuit. This device has an impedance of 80Ohm ohm.As far as tolerances go, this part is characterized by a ±2%.In this case, the zener current of the device is estimated to be 24V.A circuit's impedance is formed by resistance and reactance combining to form 80Ohms ohm, which opposes alternating current.With regard to tolerances, this part has a 5% voltage tolerance.
DZ23B24-E3-08 Features
80Ohm ohm
±2% tolerance
5% voltage tolerance