DV18-188B-C
Mfr.Part #
DV18-188B-C
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.187
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
HTS Code :
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Radiation Hardening :
No
Wire/Cable Gauge :
18 AWG
Depth :
5.8mm
Width - Tab :
0.187 4.75mm
Termination :
Crimp
Terminal Type :
Standard
Terminal and Terminal Block Type :
BULLET TERMINAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
Brass
Insulation Diameter :
0.150 (3.81mm)
Series :
Pan-Term®
Material :
Vinyl
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated :
600V
Color :
Red
Mount :
Free Hanging
Gender :
FEMALE
Weight :
86.18255g
Tab Thickness :
0.020 0.51mm
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Factory Lead Time :
4 Weeks
Contact Plating :
Tin
Published :
Feature :
Butted Seam, Serrated Termination
Length :
19.3mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insulation :
Non-Mating End Insulated
Wire Gauge :
18-22 AWG
Length - Overall :
0.150 3.81mm