DV14-250P-C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DV14-250P-C
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN QC RCPT/TAB 14-16AWG 0.250
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Packaging :
Bulk
Orientation :
Straight
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Terminal and Terminal Block Type :
PUSH-ON TERMINAL
Length - Overall :
0.880 22.35mm
Color :
Blue
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Tab Thickness :
0.032 0.81mm
Weight :
136.077711g
Published :
Insulation Diameter :
0.160 (4.06mm)
ECCN Code :
EAR99
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Series :
Pan-Term®
Width - Tab :
0.250 6.35mm
Length :
22.352mm
Mount :
Free Hanging
Wire Gauge :
14-16 AWG
Reach Compliance Code :
Compliant
Insulation :
Non-Mating End Insulated
Termination :
Crimp
Width :
7.37mm