DST5100S-A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DST5100S-A
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A TO277B
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Application :
GENERAL PURPOSE
Capacitance @ Vr, F :
245pF @ 5V 1MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
R-PDSO-F3
Number of Elements :
1
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Terminal Position :
Dual
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
100V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
120μA @ 100V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Diode Type :
Schottky
Forward Current :
5A
Number of Terminations :
3
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature (Max) :
150°C
Number of Phases :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reverse Current-Max :
120μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
TO-277, 3-PowerDFN
Terminal Form :
Flat
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
750mV @ 5A
Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Case Connection :
CATHODE
Series :
Automotive, AEC-Q101
Published :
Factory Lead Time :
23 Weeks
Diode Element Material :
SILICON
JEDEC-95 Code :
TO-277B
Datasheets
DST5100S-A
Littelfuse DST5100S-A
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 750mV @ 5A -55°C~150°C 120μA @ 100V 3-Termination Tape & Reel (TR) TO-277, 3-PowerDFN Surface Mount
DST5100S-A Overview
When the forward current reaches 5A, it is allowed.Upon reaching maximum reverse current, it reaches 120μA.
DST5100S-A Features
A maximum reverse current of 120μA
DST5100S-A Applications
There are a lot of Littelfuse Inc.
DST5100S-A applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB