DST5-10B3
Mfr.Part #
DST5-10B3
Description
PWR XFMR LAMINATED 12VA TH
Length :
47.244mm
Height - Seated (Max) :
36.58mm
Size / Dimension :
47.24mm Lx39.62mm W
Output Voltage 1 :
5V
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 5V Series 10V
Reach Compliance Code :
Unknown
Center Tap :
No
RoHS :
Compliant
Output Voltage 2 :
5V
Radiation Hardening :
Physical Dimension :
47.244mm X 39.624mm X 36.576mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNTED
Height :
36.58mm
2
Element Configuration :
Dual
Width :
39.624mm
Max Power Dissipation :
12W
Max Output Current :
1.2A
Output Current 1 :
1.2 A
Voltage - Primary :
115V 230V
Power Rating :
12W
Current - Output (Max) :
Parallel 2.4A, Series 1.2A
Surface Mount :
Transformer Type :
SPLIT BOBBIN POWER TRANSFORMER
Weight :
0.7lb 317.51g
VA Rating :
12 VA
Primary Rating :
DUAL 115V
Output Current 2 :
1.2 A
Power - Max :
12VA
HTS Code :
Isolation Voltage :
2500 V
Datasheets
DST5-10B3
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V