DST3-20B13
Mfr.Part #
DST3-20B13
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
DIP
Datasheet
Download
Description
PWR XFMR LAMINATED 2.4VA TH
Power Transformers
Core Type :
Bobbin
Output Voltage 1 :
10V
Package / Case :
DIP
Depth :
28.7mm
Size / Dimension :
35.05mm Lx28.70mm W
Power - Max :
2.4VA
Lead Style :
Pin
Output Current 1 :
0.24 A
Additional Feature :
PARALLEL CONNECTED; HIGH ISOLATION
Max Output Current :
120mA
Height - Seated (Max) :
30.23mm
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 10V Series 20V
Approval Agency :
UL; CSA
Number of Pins :
8
Power Rating :
2.4W
Weight :
0.25lb 113.4g
Isolation Voltage :
2500 V
Output Voltage 2 :
10V
Max Power Dissipation :
2.4W
Output Current 2 :
0.12 A
Mounting Feature :
Chassis Mount
Physical Dimension :
L35.05XB28.7XH30.23 (mm)
High Potential :
Width :
28.7 mm
Shielding :
Unshielded
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current - Output (Max) :
Parallel 240mA, Series 120mA
Primary Side Connection :
Series, Parallel
Lead/Base Style :
Published :
Package Type :
Primary Configuration :
VA Rating :
2.4 VA
Voltage - Primary :
115V 230V
Length :
35.05mm
Transformer Type :
Laminated Transformer
Surface Mount :
Primary Rating :
DUAL 115/230V
Mounting :
Secondary Side Connection :
Series/Parallel
Secondary Configuration :
Height :
30.23mm
Datasheets
DST3-20B13
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V