DST3-16B9
Mfr.Part #
DST3-16B9
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
DIP
Datasheet
Download
Description
PWR XFMR LAMINATED 2.4VA TH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Termination Style :
PC Pin
Center Tap Feature 2 :
No
Termination :
PC Pin
Output Current 2 :
0.15 A
Mounting Feature :
Chassis Mount
Center Tap :
No
Power - Max :
2.4VA
Shielding :
Unshielded
Series :
Split Bobbin Plug-In
Type :
Laminated Core
Reach Compliance Code :
Compliant
Max Output Current :
150mA
Size / Dimension :
35.05mm Lx28.70mm W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Output (Max) :
Parallel 300mA, Series 150mA
Approval Agency :
UL; CSA
Additional Feature :
PARALLEL CONNECTED; HIGH ISOLATION
Output Voltage 2 :
8V
Package / Case :
DIP
Length :
35.05mm
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 8V Series 16V
VA Rating :
2.4 VA
Height - Seated (Max) :
30.23mm
Number of Pins :
8
Depth :
28.7mm
Power Rating :
2.4W
Width :
28.7 mm
Pulse Electronics Corporation
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
Weight :
0.25lb 113.4g
Lead/Base Style :
Output Voltage 1 :
8V
Package :
Bulk
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Primary Winding(s) :
Dual
Height :
30.23mm
Secondary Winding(s) :
Dual
Transformer Type :
SPLIT BOBBIN POWER TRANSFORMER
Center Tap Feature 1 :
Mounting Type :
Through Hole
Primary Rating :
DUAL 115/230V
Voltage - Primary :
115V 230V
Approvals :
UL; CSA
Number of Secondary Winding :
2
Physical Dimension :
L35.05XB28.7XH30.23 (mm)
Max Power Dissipation :
2.4W
Mount :
Through Hole
Published :
Isolation Voltage :
2500 V
Product Status :
Active
Output Current 1 :
0.3 A
Datasheets
DST3-16B9
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V