DST12100S
Mfr.Part #
DST12100S
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 12A 100V TO277B
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Terminal Form :
Flat
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code :
Unknown
Diode Type :
Schottky
Number of Phases :
1
Factory Lead Time :
23 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Reverse Current-Max :
300μA
Number of Elements :
1
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
700mV @ 12A
Operating Temperature (Max) :
150°C
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Configuration :
Single
Case Connection :
CATHODE
Application :
GENERAL PURPOSE
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
JESD-30 Code :
R-PDSO-F3
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
TO-277, 3-PowerDFN
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
100V
Terminal Position :
Dual
Forward Current :
12A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
300μA @ 100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JEDEC-95 Code :
TO-277B
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Datasheets
DST12100S
Littelfuse DST12100S
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 700mV @ 12A -55°C~150°C 300μA @ 100V 3-Termination Tape & Reel (TR) TO-277, 3-PowerDFN Surface Mount
DST12100S Overview
A value of 12A is the maximum forward current that can be allowed.At maximum reverse current, 300μA is reached.
DST12100S Features
A maximum reverse current of 300μA
DST12100S Applications
There are a lot of Littelfuse Inc.
DST12100S applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB