DST10100S-A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DST10100S-A
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO277B
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
100V
JESD-30 Code :
R-PDSO-F3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250μA @ 100V
Forward Current :
10A
Diode Type :
Schottky
Number of Elements :
1
Series :
Automotive, AEC-Q101
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Number of Terminations :
3
Terminal Form :
Flat
Factory Lead Time :
23 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
700mV @ 10A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Terminal Position :
Dual
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Application :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature (Max) :
150°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Phases :
1
JEDEC-95 Code :
TO-277B
Case Connection :
CATHODE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
TO-277, 3-PowerDFN
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Reverse Current-Max :
250μA
Datasheets
DST10100S-A
Littelfuse DST10100S-A
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 700mV @ 10A -55°C~150°C 250μA @ 100V 3-Termination Tape & Reel (TR) TO-277, 3-PowerDFN Surface Mount
DST10100S-A Overview
DST10100S-A Features
A maximum reverse current of 250μA
DST10100S-A Applications
There are a lot of Littelfuse Inc.
DST10100S-A applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB