DSP1A-DC24V-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSP1A-DC24V-R
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 24V
Stock
983
In Stock :
983
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Switching Voltage :
250VAC 30VDC -Max
Feature :
REVERSE POLARITY
Power Rating :
300mW
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1000 Vrms
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Pbfree Code :
yes
Depth :
11mm
Coil Type :
Non Latching
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Operate Time :
10ms
Mounting Type :
Through Hole
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
ECCN Code :
EAR99
Weight :
4.5g
Number of Pins :
4
Relay Action :
LATCHED
Release Time :
5ms
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Coil Power :
300mW
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@125VDC
Contact Current(AC)-Max :
8A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Coil Voltage :
24VDC
Current Rating :
8A
Contact Current(DC)-Max :
5A
Published :
2004
Number of Terminations :
4
Must Release Voltage :
2.4VDC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Resistance :
30mOhm
Coil/Input Supply Type :
DC
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
3000 Vrms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Throw Configuration :
SPST
Power Consumption :
300mW
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~60°C
Must Operate Voltage :
19.2VDC
Physical Dimension :
20.2mm x 11mm x 10.5mm
Coil Resistance :
1.92kOhm
Contact (AC) Max Rating R Load :
8A@250VAC
Packaging :
Bulk
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Reference Standard :
CSA; TUV; UL
Coil Voltage (DC) :
24V
End Contact Plating :
Gold
PCB Hole Count :
Termination Style :
PC Pin
Voltage - Rated AC :
250V
Length :
20.2mm
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Series :
DSP
Height :
10mm
Termination :
PC Pin
Coil Current :
12.5mA