DSP1-DC48V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSP1-DC48V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
DIP
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 48V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Termination :
PC Pin
Must Release Voltage :
4.8VDC
Mounting Type :
Through Hole
Termination Style :
PC Pin
Power Consumption :
300mW
Lead Free :
Lead Free
Coil Resistance :
7.68kOhms
Coil Voltage :
48VDC
Switching Voltage :
250VAC 30VDC -Max
Coil Power :
300mW
Contact Form :
DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
Series :
DSP
Coil Voltage (DC) :
48V
Coil Current :
6.3mA
Max Operating Temperature :
65°C
Published :
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Throw Configuration :
DPST, SPST
Max Current Rating :
5A
Contact Rating (Current) :
5A
Weight :
4.5g
Must Operate Voltage :
38.4VDC
Operate Time :
10ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Bulk
Package / Case :
DIP
Operating Temperature :
-40°C~65°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Voltage Rating (DC) :
30V