DSC2001S0L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSC2001S0L
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
TRANS NPN 50V 0.1A MINI3
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Number of Pins :
3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Max Frequency :
150MHz
Transistor Application :
AMPLIFIER
Max Collector Current :
100μA
Number of Terminations :
3
hFE Min :
210
Mount :
Surface Mount
Polarity/Channel Type :
NPN
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
1.5mm
ECCN Code :
EAR99
Emitter Base Voltage (VEBO) :
7V
Transistor Type :
NPN
Transition Frequency :
150MHz
Published :
Number of Elements :
1
Base Part Number :
DSC2001
Height :
1.1mm
Collector Emitter Saturation Voltage :
300mV
Current - Collector (Ic) (Max) :
100mA
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
300mV @ 10mA, 100mA
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
50V
HTS Code :
Collector Emitter Breakdown Voltage :
50V
Packaging :
Cut Tape (CT)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Transistor Element Material :
SILICON
Collector Base Voltage (VCBO) :
60V
Max Power Dissipation :
200mW
Length :
2.9mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Element Configuration :
Single
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
290 @ 2mA 10V
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Max Breakdown Voltage :
50V
Gain Bandwidth Product :
150MHz
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
150°C TJ
Datasheets
DSC2001S0L
Panasonic DSC2001S0L
DSC2001S0L Overview
In this device, the DC current gain is 290 @ 2mA 10V, which is calculated by taking the ratio of the base current to collector current and dividing transistor by two.A collector emitter saturation voltage of 300mV ensures maximum design flexibility.Saturation of VCE means Ic is at its maximum value (saturated), and VCE saturation (Max) is 300mV @ 10mA, 100mA.Keeping the emitter base voltage at 7V allows for a high level of efficiency.150MHz is present in the transition frequency.An input voltage of 50V volts is the breakdown voltage.Maximum collector currents can be below 100μA volts.
DSC2001S0L Features
the DC current gain for this device is 290 @ 2mA 10V
a collector emitter saturation voltage of 300mV
the vce saturation(Max) is 300mV @ 10mA, 100mA
the emitter base voltage is kept at 7V
a transition frequency of 150MHz