DS5000-32-16+
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DS5000-32-16+
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
40-DIP Module (0.610, 15.495mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 32KB NVSRAM 40EDIP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Microcontrollers
Bit Size :
8
RAM Size :
32kB
Number of I/O :
32
Base Part Number :
DS5000
DMA Channels :
No
Published :
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Lead Free :
Contains Lead, Lead Free
Number of Terminations :
40
Power Supplies :
5V
Additional Feature :
NON VOLATILE RAM
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Pins :
40
HTS Code :
Core Size :
8-Bit
Terminal Pitch :
2.54mm
Supply Current-Max :
54mA
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
Address Bus Width :
16
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Surface Mount :
No
Has ADC :
Pbfree Code :
yes
Supply Voltage :
5V
ROM (words) :
Mounting Type :
Through Hole
Reach Compliance Code :
not_compliant
Program Memory Type :
NVSRAM
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Length :
53.086mm
External Data Bus Width :
8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.75V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Dual
Speed :
16MHz
Package / Case :
Clock Frequency :
16MHz
Oscillator Type :
External
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.75V~5.25V
Series :
DS500x
Connectivity :
SIO, UART/USART
Core Processor :
Height Seated (Max) :
9.779mm
Packaging :
Tube
DAC Channels :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Width :
15.24mm
PWM Channels :
Peripherals :
Power-Fail Reset, WDT
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.25V
Datasheets
DS5000-32-16+
Introducing Microcontrollers Analog Devices, Inc. DS5000-32-16+ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:DS5000, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Terminations:40, Number of Pins:40, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:40-DIP Module (0.610, 15.495mm), DS5000-32-16+ pinout, DS5000-32-16+ datasheet PDF, DS5000-32-16+ amp .Beyond Microcontrollers Analog Devices, Inc. DS5000-32-16+ ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.