DS1669S-100+
Mfr.Part #
DS1669S-100+
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC DGTL POT 100KOHM 64TAP 8SOIC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Digital Potentiometers
Number of Terminations :
8
Voltage - Supply :
±4.5V~8V
Base Part Number :
DS1669
Resistance :
100kOhm
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
750 ppm/°C
Number of Positions :
64
Package / Case :
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Tolerance :
±20%
Number of Taps :
64
Terminal Form :
Gull wing
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Functions :
1
Pin Count :
8
Temperature Coefficient (Typ) :
750ppm/°C
Published :
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tube
Taper :
Linear
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Interface :
Up/Down (UP, DN)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
400
Width :
5.285mm
Total Resistance :
100000Ohm
Number of Circuits :
1
Series :
Dallastat™
Bandwidth :
0.1 kHz