DS1609S-50
Mfr.Part #
DS1609S-50
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 2KBIT PARALLEL 24SOIC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Memory
Package / Case :
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Supply Current-Max :
0.03mA
Memory Size :
2Kb 256 x 8
Access Time (Max) :
50 ns
Surface Mount :
yes
Memory Density :
2048 bit
HTS Code :
Memory Interface :
Parallel
Standby Current-Max :
0.0003A
Output Characteristics :
3-STATE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Base Part Number :
DS1609
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Lead Free :
Contains Lead
Memory Type :
Volatile
Length :
15.6mm
Published :
JESD-30 Code :
R-PDSO-G24
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Memory Format :
SRAM
Height :
2.35mm
Write Cycle Time - Word, Page :
50ns
Packaging :
Tube
Qualification Status :
Not Qualified
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Supplies :
5V
Width :
7.6mm
Supply Voltage :
5V
Weight :
734.507795mg
Number of Ports :
2, (MUXED)
Operating Supply Voltage :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
24
Terminal Pitch :
1.27mm
Frequency :
50GHz
Organization :
256X8
I/O Type :
COMMON
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
DS1609S-50
Introducing Memory Analog Devices, Inc. DS1609S-50 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:24-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:DS1609, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:24, Mounting Type:Surface Mount, DS1609S-50 pinout, DS1609S-50 datasheet PDF, DS1609S-50 amp .Beyond Memory Analog Devices, Inc. DS1609S-50 ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.