DRTL24D06
Mfr.Part #
DRTL24D06
Description
RELAY TIME DELAY 6A 280V DIN RL
Stock
9
In Stock :
9
Current Rating :
6A
Contact Rating @ Voltage :
6A @ 280VAC
Max Output Voltage :
280V
Max Voltage Rating (DC) :
24V
Max Supply Voltage (AC) :
280V
Voltage - Supply :
12V~24VAC/DC
Radiation Hardening :
No
Timing Adjustment Method :
Screwdriver Slot
Max Operating Temperature :
80°C
Function :
Repeat Cycle
Min Operating Temperature :
-30°C
Max Voltage Rating (AC) :
24V
Published :
2012
Factory Lead Time :
6 Weeks
Load Current :
6A
Min Supply Voltage (AC) :
24V
Isolation Voltage :
3.75kV
Termination Style :
Screw Terminal
Packaging :
Bulk
Solid State Relay
Throw Configuration :
SPST
Datasheets
DRTL24D06
Sensata Technologies – Crydom DRTL24D06
DRTL24D06 datasheet pdf and Time Delay Relays product details from Sensata-Crydom stock available at
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE