DRA74-3R3-R
Mfr.Part #
DRA74-3R3-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 3.3UH 4.16A 16MOHM SMD
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance Tolerance :
20%
Test Frequency :
100kHz
Weight :
453.59237mg
Current :
2.91A
Composition :
Wirewound
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Core Material :
Ferrite
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
165°C
RMS Current (Irms) :
4.16A
DC Resistance (DCR) :
16mOhm
Package / Case :
Nonstandard
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max DC Current :
4.16A
Length :
7.6mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Current Rating (Amps) :
4.16A
Width :
7.6mm
Tolerance :
±20%
Series :
DRA
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-40°C~165°C
Published :
Depth :
7.6mm
Military Standard :
Not
Ratings :
AEC-Q200
Min Operating Temperature :
-40°C
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Inductance :
3.3μH
Current - Saturation :
5.41A
Height :
4.35mm
Self Resonant Frequency :
100kHz
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.299Lx0.299W 7.60mmx7.60mm
Height Seated (Max) :
0.171 4.35mm
Current Rating :
4.16A
Type :
Wirewound
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Datasheets
DRA74-3R3-R
Eaton-Electronics Division DRA74-3R3-R
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD