DRA73-101-R
Mfr.Part #
DRA73-101-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 100UH 682MA 609MOHM SM
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Test Frequency :
100kHz
Tolerance :
±20%
Military Standard :
Not
Max DC Current :
763mA
Shielding :
Shielded
DC Resistance (DCR) :
609mOhm
Height Seated (Max) :
0.140 3.55mm
Max Operating Temperature :
165°C
Type :
Wirewound
Current Rating :
682mA
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
7.6mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Inductance Tolerance :
20%
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Self Resonant Frequency :
100kHz
Length :
7.6mm
Lead Free :
Lead Free
Lead Pitch :
4.6mm
Operating Temperature :
-40°C~165°C
Series :
DRA
Current Rating (Amps) :
682mA
Inductance :
100μH
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
Nonstandard
Current :
1.42A
Termination :
SMD/SMT
Composition :
Wirewound
Depth :
7.6mm
Ratings :
AEC-Q200
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Core Material :
Ferrite
Height :
3.55mm
RMS Current (Irms) :
682mA
Size / Dimension :
0.299Lx0.299W 7.60mmx7.60mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Weight :
453.59237mg
Current - Saturation :
763mA
Datasheets
DRA73-101-R
Eaton-Electronics Division DRA73-101-R
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD