DR24E03R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DR24E03R
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 3A 24-280V
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Max Supply Voltage (AC) :
280V
Mount :
DIN Rail
Mounting Type :
DIN Rail
Min Operating Temperature :
-30°C
Output Type :
AC
Published :
2013
Max Voltage Rating (AC) :
280V
Max Operating Temperature :
80°C
Package / Case :
Module
Current Rating :
3A
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Voltage - Input :
18V~36VAC
Number of Pins :
4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
DR
Operating Supply Voltage :
280V
Voltage - Load :
24V~280V
Factory Lead Time :
5 Weeks
Termination Style :
Screw Terminal
Max Input Current :
8mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Supply Voltage (AC) :
24V
Datasheets
DR24E03R
Sensata Technologies – Crydom DR24E03R
DR24E03R datasheet pdf and Solid State Relays product details from Sensata-Crydom stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V