DR24A03XR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DR24A03XR
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 3A 24-280V
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Voltage - Load :
24V~280V
Output Type :
AC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Voltage - Input :
208V~265VAC
Load Current :
3A
Mounting Type :
DIN Rail
Series :
DR
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Package / Case :
Module
Termination Style :
Screw Terminal
Published :
Datasheets
DR24A03XR
Sensata Technologies – Crydom DR24A03XR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V