DR18-206-C
Mfr.Part #
DR18-206-C
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.187
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Length :
13.5mm
Termination :
Crimp
Series :
Pan-Term®
Factory Lead Time :
4 Weeks
Contact Material :
Brass
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Tab Thickness :
0.020 0.51mm
HTS Code :
Published :
Insulation :
Non-Insulated
Terminal Type :
Angled - 90°, Flag
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Tin
Width - Tab :
0.187 4.75mm 0.205 5.21mm
Wire Gauge :
18-22 AWG
Gender :
FEMALE
Radiation Hardening :
No
Depth :
13.7mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal and Terminal Block Type :
PUSH-ON TERMINAL
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Feature :
Serrated Termination
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Datasheets
DR18-206-C
Panduit Corporation DR18-206-C
Panduit Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors DR18-206-C are designed for quick and easy connection and disconnection of electrical circuits. These terminals are made of tin plated copper and feature a 18-22AWG F 13.5mm 13.7mm size. They are ideal for use in a variety of applications, including automotive, industrial, and consumer electronics.