DR125-2R2-R
Mfr.Part #
DR125-2R2-R
Description
FIXED IND 2.2UH 10.9A 4.5MOHM SM
Factory Lead Time :
7 Weeks
Wirewound
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
DC Resistance (DCR) :
4.5mOhm
RMS Current (Irms) :
10.9A
Current - Saturation :
15A
Package / Case :
Nonstandard
DC Current :
10.9A
Inductance Tolerance :
20%
Termination :
SMD/SMT
Depth :
12.5mm
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Published :
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Max DC Current :
10.9A
Current Rating :
10.9A
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
6mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
Inductance :
2.2μH
Width :
12.4968mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Self Resonant Frequency :
100kHz
Series :
DR
Test Frequency :
100kHz
Current Rating (Amps) :
10.9A
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
12.5mm
Surface Mount
Number of Pins :
2
Weight :
4.082331g
Military Standard :
Not
Datasheets
DR125-2R2-R
Eaton-Electronics Division DR125-2R2-R
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD