DR124-180-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DR124-180-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 18UH 3.4A 56.4MOHM SMD
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating (Amps) :
3.4A
Inductance :
18μH
Current Rating :
3.4A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
12.2936mm
Material - Core :
Ferrite
Package / Case :
Nonstandard
Current - Saturation :
4.32A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Composition :
Wirewound
Length :
12.2936mm
Test Frequency :
100kHz
Size / Dimension :
0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
4.5mm
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
DR124
Mount :
Surface Mount
Max DC Current :
4.32A
Type :
Wirewound
DC Resistance (DCR) :
56.4mOhm Max
Min Operating Temperature :
-40°C
Shielding :
Shielded
Height Seated (Max) :
0.177 4.50mm
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Weight :
3.175147g
Tolerance :
±20%
Datasheets
DR124-180-R
Eaton-Electronics Division DR124-180-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD